Piątek, 29 marca | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
18.05.2014 | Czytano: 61

Droga do świętości - wystawa rzeźb prof. Czesława Dźwigaja na nowotarskim Rynku (podwójna galeria)

NOWY TARG. Od dwóch dni na płycie Rynku oglądać można rzeźby autorstwa prof. Czesława Dźwigaja. Oficjalne otwarcie plenerowej wystawy miało miejsce dziś, w dniu urodzin św. Jana Pawła II.

Dziewięć rzeźb przedstawia papieża-Polaka w różnych sytuacjach, na różnych etapach posługi apostolskiej i przy różnych okazjach - stojącego, klęczącego, siedzącego za biurkiem, rozkładającego ręce w geście błogosławieństwa, pozdrawiającego ludzi z okna prywatnego apartamentu w Watykanie, wypuszczającego gołębie.

Każda z rzeźb nosi symboliczny tytuł nawiązujący do Ojczyzny, Kościoła, Wiary, Świata, Ekumenii, czy biskupiego zawołania "Cały Twój".

Otwarta dziś wystawa jest drugą plenerową ekspozycją prezentowaną na Rynku, który Marcin Jagła (odpowiedzialny za to przedsięwzięcie, naczelnik Wydziału Promocji) nazwał "największą nowotarską galerią sztuki". W ubiegłym roku swoje rzeźby prezentował tu Michał Batkiewicz. Okazuje się, że to właśnie pochodzący z Nowego Targu artysta - zaproponował, by kolejną wystawę stanowiły prace prof. Dźwigaja, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy. Pomysł podchwycono i jak mówił dziś burmistrz Marek Fryźlewicz połączono wydarzenie z rokiem szczególnym dla miasta. - To rok kanonizacji, rok szczególny bowiem obchodzimy 35-lecie wizyty naszego Honorowego Obywatela na nowotarskim lotnisku - przypomniał.

Profesor Dźwigaj jest twórcą około setki pomników, w tym ponad 70 - papieskich, kilkudziesięciu monumentalnych spiżowych wrót, witraży, popiersi, tablic pamiątkowych oraz medali. Jego prace znajdują się - dosłownie na całym świecie.

Na nowotarski Rynek ekspozycja trafiła z Krakowa, w połowie czerwca pojedzie do Wadowic.

Mówiąc o projekcie "Via Sancta", profesor wspomniał: - Ostatni raz widziałem się z Janem Pawłem II cztery miesiące przed Jego śmiercią. Potem czułem się w obowiązku zrealizować ten cykl. Rzeźby powstawały przez kilka lat. Po raz pierwszy były one prezentowane u stóp Wawelu podczas uroczystości beatyfikacyjnych. Następnie wystawa pojechała do Warszawy, Łomży, Szczecina, Gdańska, Lubaczowa... Na czas kanonizacji, na życzenie kardynała Dziwisza - wróciła do Krakowa, a stamtąd przyjechała do Nowego Targu. Taka to "pielgrzymująca wystawa". Potem pojedzie do Kalwarii, na Ostrów Tumski i dalej - wyjaśnia Autor.

Bliźniacza wystawa w tym samym czasie prezentowana jest we Francji. - To duplikaty, które krążą po Europie. Były w Strasburgu, Paryżu, a teraz są w Lourdes. Następnie pojadą do Portugalii, do Fatimy - dodaje.

Wystawie, która przypomnijmy prezentowana będzie na Rynku do połowy czerwca - towarzyszy starannie wydany katalog, mocno komplementowany przez Czesława Dźwigaja: "Ten katalog będzie świadectwem, przypomnieniem tego wydarzenia dla następnych pokoleń".

Folder zawierający zdjęcia i opis wszystkich rzeźb będzie można odbierać od poniedziałku w nowotarskim Ratuszu.

Poniżej w galerii - zdj. Michała Bachulskiego, zdjęcia z wernisażu autorstwa Mateusza Zamojskiego można obejrzeć tutaj.

s/

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl