Aktualności
Poniedziałek, 13 września 2021 19:20

Dożynki Wojewódzkie w gminie Żabno (zdjęcia)

29 imponujących wieńców dożynkowych, dziesiątki gości i dobra zabawa przy koncertach – tak 11 września świętowano XXIII Dożynki Województwa Małopolskiego. Tegoroczne tradycyjne święto plonów odbyło się w Łęgu Tarnowskim (gmina Żabno).
Wydarzenie rozpoczęło się wspólną modlitwą w intencji rolników i ich plonów. Uroczystą Mszę Świętą sprawował ordynariusz diecezji tarnowskiej, biskup Andrzej Jeż.

Marszałek Witold Kozłowski do zgromadzonych na błoniach rolników i zaproszonych gości powiedział: - Proszę wszystkich małopolskich rolników o przyjęcie podziękowań, które pragnę im przekazać w imieniu własnym, samorządu województwa małopolskiego i całej społeczności Małopolski. Dziękuję za waszą ciężką, wytrwałą pracę, za to, że zapewniacie nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, że dzięki wam możemy cieszyć się wspaniałymi owocami małopolskiej ziemi i że na żadnym małopolskim stole nie brakuje chleba. Dziękuję także za to, że w dzisiejszych czasach małopolska wieś, rozwijająca się i coraz bardziej nowoczesna, jest jednocześnie miejscem, gdzie szanuje się i zachowuje tradycję, dba o dziedzictwo kulturowe, pamięć wydarzeń i ludzi, którzy tworzyli historię naszego regionu przez wieki.

Okolicznościowe listy do małopolskich rolników skierowali także Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

W trakcie uroczystości tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentował Zespół Folklorystyczny "Bobrowianie". Wystąpili także: Zespół Folklorystyczny "Otfinowianie", Grupa Śpiewacza "Otfinowianki" i Kapela "Powiślanie".

Nie zabrakło również konkursu na najpiękniejszy wieniec żniwny, którego celem jest kultywowanie tradycji, budowanie tożsamości regionalnej i zacieśnianie więzi wspólnotowej. W kategorii wieńca nowoczesnego I miejsce zajął wieniec KGW w Gruszowie, w kategorii wieńca tradycyjnego natomiast - KGW “Radłowski Gryf” z Radłowa. Obie Grupy Wieńcowe otrzymały nagrodę w wysokości 2 tys. złotych. Radłowski wieniec ponadto będzie reprezentował województwo małopolskie na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie.

Na placu dożynkowym swoje stoiska zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Żabno oraz lokalni producenci i przedsiębiorcy, a także instytucje i organizacje działające na terenie województwa.

Wspólne świętowanie zakończyły koncerty Kapeli Górole oraz Eleni.

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl