Aktualności
Środa, 7 kwietnia 2021 15:13

Do samorządów z województwa małopolskiego w tym gmin górskich trafiło ponad pół miliarda złotych

Podczas spotkania z dziennikarzami wojewoda małopolski Łukasz Kmita dokonał przelewu na konta Jednostek Samorządu Terytorialnego, które zostały objęte Rządowym Funduszem Inwestycji Lokalnych.
Wojewoda zwrócił uwagę na fakt, że wsparcie finansowe samorządów w czasie panującej pandemii Covid-19 jest dla nich bezcenne.

- To jest ta realna pomoc, którą rząd Premiera Mateusza Morawieckiego otacza samorządy. Wiemy, jak bardzo ważne są inwestycje, będące kołem zamachowym dla rozwoju naszych małych ojczyzn. Wiemy również, że te inwestycje pozwolą utrzymać miejsca pracy, bo przecież inwestycje będą realizowane przez lokalne firmy. Dzięki decyzji o uruchomieniu tych środków samorządy mogą się rozwijać nawet w tym trudnym czasie pandemii - mówił Łukasz Kmita małopolski.

0,5 miliarda to łączna kwota jaką otrzymały gminy w Małopolsce w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych: 294 022 077,85 zł wyniki naboru w ramach RFIL dla gmin górskich, 220 071 871,88 zł II konkurs RFIL.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. To pieniądze, które pozwolą realizować idee zrównoważonego rozwoju.

- Polski rząd, z jednej strony, patrzy całościowo na rozwój kraju, realizując duże, strategiczne inwestycje; z drugiej zaś dąży do tego, aby wspierać lokalne pomysły i projekty, które są istotne dla Mieszkańców konkretnej miejscowości czy gminy - mówił przedstawiciel rządu w terenie.

Środki przekazane przez rząd można wykorzystać m.in. na budowę żłobków, przedszkoli czy remont dróg – a także inne, niezbędne lokalnie działania. RFIL to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To także ogromny impuls inwestycyjny dla regionów.

s/

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl