Kopalnia
Aktualności
Wtorek, 20 września 2016 14:09

Debata o czystym powietrzu

Samorządowcy, przedsiębiorcy i przedstawiciele firm ciepłowniczych z subregionu sądeckiego wzięli dziś udział w spotkaniu konsultacyjnym dotyczącym programu ochrony powietrza w Małopolsce. W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu referował go zastępca dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie Tomasz Pietrusiak.
Podobne konsultacje prowadzone są co trzy lata. Efektem poprzednich było między innymi wprowadzenie do gmin ekodoradców, o co prosiły samorządy, tłumacząc, że brak im specjalistów, którzy mogą na przykład doradzić petentom, na jaki system ogrzewania się zdecydować.

- Jakość powietrza w Małopolsce wciąż jest zła – mówi Tomasz Pietrusiak. - Z danych, przesyłanych nam przez gminy wynika, że ilość odpadów produkowanych przez jedną osobę wynosi niecałe czterdzieści kilogramów. To o dwieście kilogramów mniej niż przyjęta norma, a to oznacza, że odpady albo są wyrzucane na przykład w lasach, albo spalane.
Tomasz Pietrusiak podkreślił, że zła jakość powietrza wpływa na spadek ruchu turystycznego w Małopolsce.

Zanieczyszczenie atmosfery powoduje też wzrost zachorowań na nowotwory. - Przedsiębiorcy alarmują, że gwałtownie wzrasta poziom absencji chorobowej pracowników, którzy cierpią właśnie na choroby układu oddechowego - dodaje Tomasz Pietrusiak. - Straty z tego tytułu wynoszą już trzy i pół miliarda złotych rocznie. Pytanie czy stać nas na takie finansowe konsekwencje, biorąc pod uwagę fakt, że koszt wymiany kotłów kosztuje miliard złotych mniej.

szel, zdj. Paweł Szeliga

źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

TdP
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl