WSB
Aktualności
Piątek, 21 października 2016 08:52

Budowa odcinka drogi S7 może się opóźnić

Trwa pierwszy etap przetargu w formule „zaprojektuj i zbuduj” na trasę S7 z Krakowa do granicy woj. świętokrzyskiego. Tymczasem niewykluczone, że sprawa się opóźni, bo trzeba będzie dokonać korekty trasy. Wszystko przez wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uwzględnił skargę na decyzję środowiskową dla obecnego przebiegu. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przekonuje jednak, że wszelkie harmonogramy zostaną utrzymane.
Skargę na dotychczasowy przebieg zgłosili mieszkańcy Poradowa (powiat miechowski). Nawet za sowite odszkodowanie nie chcą zgodzić się z decyzją, że kilka z ich domów będzie trzeba wyburzyć pod drogę. Pełnomocnik mieszkańców kwestionował uzgodnienie, że wariant przebiegu trasy wybrany w raporcie oddziaływania na środowisko jest najlepszy. I sąd przyznał mu rację wskazując, że zabrakło m.in. opinii biegłych, które potwierdziłyby, że to najlepszy wariant.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie była stroną w postępowaniu, ale to ona ma budować S7 na północ od Krakowa. Teraz czeka na pisemne uzasadnienie wyroku. W związku z tym urzędnicy nie wiedzą, czy będzie trzeba od nowa wyznaczać przebieg trasy. Taki scenariusz odrzuca jednak minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Obecnie trwa pierwszy etap przetargu. GDDKiA analizuje koncepcję przebiegu trasy przekazaną przez wykonawcę. Trwają końcowe badania geologiczne.

S7 na odcinku Kraków-węzeł Moczydło (na granicy województwa) ma mieć 55,5 km długości z dwiema dwupasmowymi jezdniami i z możliwością dobudowy trzeciego pasa ruchu. Zaplanowano dziewięć węzłów i trzy obwodnice (m.in. Miechowa). Całość ma kosztować 2,65 mld zł. Trasa ma być podzielona na trzy odcinki: od granicy województwa do węzła Szczepanowice (ok. 23 km), od węzła Szczepanowice do węzła Widoma (ok. 14 km) i od węzła Widoma do Krakowa (ok. 18 km).

Po ewentualnym rozstrzygnięciu przetargu w 2017 r. inwestor złoży wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji (ZRID), która powinna być wydana do połowy 2018. Potem wycena działek, które trzeba wykupić, a po uprawomocnieniu się ZRID ruszy budowa, która powinna się zakończyć do połowy 2021 roku.

opr. ab

źródło: krakow.naszemiasto.pl

WSB
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl