Aktualności
Wtorek, 18 października 2016 20:23

Budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

24 sale operacyjne, 925 łóżek, ponad 15 hektarów terenu - tak w liczbach można przedstawić plany dotyczące nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu.
Główna część obiektu ma się składać z dziewięciu połączonych segmentów. Oprócz tego powstanie budynek oddziału zakaźnego i kilka mniejszych, technicznych. Do tego parking wielopoziomowy i plac z miejscami postojowymi. Razem zmieści się tam ponad tysiąc samochodów.

- Będzie to jedyny w Polsce szpital z parkingiem wielkości tych, jakie znajdują się w galeriach handlowych - mówi Marcin Jędrychowski, pełnomocnik rektora UJ ds. inwestycji „Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu”.

Do końca roku budowlańcy mają zakończyć konstrukcję trzech najwyższych, ośmiokondygnacyjnych budynków: G, H, I, przeznaczonych na oddziały łóżkowe. Natomiast prace przy budynku A, który pomieści część administracyjną i dydaktyczną kompleksu szpitalnego, rozpoczną się w listopadzie.

Są już widoczne pierwsze kondygnacje budynku F, czyli przyszłego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i bloku z salami operacyjnymi oraz centralną sterylizatornią. Mocno zaawansowane są także roboty na budynkach B i C, w których w przyszłości będą gabinety diagnostyczno-zabiegowe.

Kolejne etapy prac to wykonanie i montaż ślusarki okiennej oraz dachów, a także instalacje i prace wewnętrzne.

Cała budowa ma się zakończyć w kwietniu 2019 r. Koszt prac to ponad miliard złotych. W tym roku zostanie wydanych 158 milionów.

Nierozwiązana pozostaje kwestia dojazdu do nowej kliniki. Najbliższy przystanek tramwajowy to „Prokocim Szpital”. Żeby dojść do nowej siedziby, trzeba przez kilkanaście minut maszerować pod górę. W okolice szpitala jeździ co prawda autobus, ale po otwarciu ośrodka te kursy nie wystarczą

opr.ab

źródło: naszemiasto.pl

WSB
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Paczka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl