WSB
Aktualności
Poniedziałek, 18 lipca 2016 14:46

Bankructwo Lowcosttravelgroup w Krakowie - pracownicy protestują

Krakowski oddział Lowcosttravelgroup ogłosił upadłość, prawie 300 osób straciło pracę. Pracownicy chcą utworzyć związek zawodowy. Firma zalega z wypłatą wynagrodzeń, od kilku miesięcy nie płaciła też składek na ubezpieczenie społecznie i zdrowotne.
Firma ma siedzibę w Wielkiej Brytanii i działa również w Hiszpanii i Szwajcarii, zajmowała się pośrednictwem w sprzedaży tanich lotów i noclegów w hotelach. Zatrudniała ponad 400 osób, w samym Krakowie - ponad 270.

Dziś większość zwolnionych pracowników spotkała się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Pojawiły się też osoby z Partii Razem. Obie organizacje zaoferowały pomoc prawną i merytoryczną. Nie przybył natomiast nikt, kto chciałby z nimi rozmawiać w imieniu firmy.

Pracownicy podkreślają, że niewiele wskazywało na złą kondycję finansową Lowcosttravelgroup. Do końca prowadzono rekrutację, pojawiały się informację, że w Krakowie ma być docelowo główna siedziba.

W tej chwili w Krakowie nie ma nikogo z zarządu firmy, wcześniej szefostwo pojawiało się rotacyjnie w poszczególnych oddziałach.

Sprawie obiecała się przyjrzeć Jolanta Budzowska, z kancelarii, która ma spore doświadczenie w prawie upadłościowym, w tym firm działających na terenie Wielkiej Brytanii. - Będziemy próbowali dotrzeć do władz Lowcosttravelgroup. Wszystko zależy od tego, jaki jest w tej chwili rzeczywisty status firmy - mówi. Na razie nie wiadomo, jakim majątkiem dysponuje i czy marka jest coś warta.

Kilkadziesiąt osób zgłosiło się po pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy. Spora grupa złożyła skargę na pracodawcę.

Prawdopodobnie zorganizujemy spotkanie informacyjne dla wszystkich poszkodowanych - obiecuje Anna Majerek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie. Inspekcja pracy - czy bezpośrednio, czy z pomocą brytyjskiej instytucji pośredniczącej, która ma takie same uprawnienia jak PIP, przeprowadzi w firmie kontrolę. Osoby poszkodowane mogę się zgłaszać osobiście lub napisać mail na adres: kancelaria@krakow.pip.gov.pl. Na portalu społecznościowym Facebook działa grupa wsparcia dla zwolnionych w piątek pracowników.

Ze strony firmy znikła oferta i dane przedsiębiorcy. Pojawiły się za to adresy mailowe brytyjskiej kancelarii komorniczej Smith &Williamson , na które mogą się kontaktować klienci Lowcosttravelgroup.

opr. ab

źródło: naszemiasto.pl

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl