Allmedica
Aktualności
Środa, 15 lutego 2023 15:00

Autokar jadący z dziećmi zatrzymany przez ITD. Był niesprawny, a dzień wcześniej miał przegląd

Autokar z dużym luzem na końcówce drążka kierowniczego, wyciekiem płynu eksploatacyjnego z piasty koła, pękniętą przednią szybą oraz niesprawnym oświetleniem przewoził dzieci z Grodziska Mazowieckiego do Poronina.
Okazało się, że autobus dzień przed kontrolą mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego miał przeprowadzony przegląd techniczny przez uprawnionego diagnostę. W trakcie kontroli podstawionego autokaru zastępczego, inspektorzy także stwierdzili naruszenia przepisów.

Na odcinku ekspresowej „siódemki” koło Radomia, patrol ITD zatrzymał autokar należący do polskiego przedsiębiorcy. Przewożono nim grupę dzieci z Grodziska Mazowieckiego do Poronina. Kontrola stanu technicznego wykazała kilka usterek, w tym jedną zagrażającą bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Funkcjonariusze stwierdzili duży luz na końcówce drążka kierowniczego. Przegub kulowy w tak złym stanie mógł rozłączyć się w trakcie jazdy, co w konsekwencji doprowadziłoby do nagłej utraty panowania nad autobusem. Oprócz tego z piasty koła wyciekał płyn eksploatacyjny. Autokar miał też pękniętą szybę przednią oraz niesprawne światła obrysowe i jedno drogowe. W toku dalszych czynności kontrolnych okazało się, że pojazd dzień przed kontrolą przeszedł pozytywnie przegląd techniczny. W tej sytuacji funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny autokaru i zakazali kierowcy dalszej jazdy.Przewoźnik podstawił autobus zastępczy na miejsce kontroli. Tym razem inspektorzy nie mieli uwag do stanu technicznego drugiego autokaru, ale stwierdzili inne naruszenia. Kierowca podstawionego autobusu nie przedstawił wymaganego wypisu z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Oprócz tego dane cyfrowe z tachografu pojazdu i karty kierowcy nie zostały sczytane w wymaganym terminie.

Wobec przewoźnika zostaną wszczęte postępowania administracyjne zagrożone karami pieniężnymi. Konsekwencji prawnych może spodziewać się też diagnosta, który przeprowadził przegląd autobusu, w którym dzień po badaniu technicznym wykryto szereg usterek. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Radomiu poinformuje o tym fakcie starostę, który sprawuje nadzór nad stacją kontroli pojazdów.

Źródło: ITD, oprac. r/

źródło: ITD

Wici
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl