Kopalnia
Aktualności
Poniedziałek, 21 stycznia 2019 15:20

Anna Polony obchodzi 80. urodziny i 60-lecie pracy artystycznej

Dziś osiemdziesiąte urodziny świętuje Anny Polony. Jubileusz jest jednak podwójny, bo aktorka obchodzi też 60-lecie pracy twórczej
Na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki Teatru Słowackiego odbyła się w niedzielę 20 stycznia premiera "Spóźnionych kochanków" wg. Wiliama Whartona w reżyserii Błażeja Peszka, oczywiście z jubilatką w roli głównej. Partnerował jej Jan Peszek. A po spektaklu odbył benefis.

Krzysztof Głuchowski odczytując długą listę tytułów sztuk, filmów, seriali i słuchowisk radiowych, w których jubilatka zagrała w czasie tych sześćdziesięciu lat, zrobił z tego zabawną etiudę aktorską. Z kolei jubilatka do niektórych odczytywanych listów (a także do osób je odczytujących) dodawała komentarze słowne lub tylko mimiczne, niemniej zrozumiałe doskonale dla zgromadzonej publiczności.

Na sali przeważali przyjaciele i koledzy zarówno z krakowskich scen, jak i byłej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, gdzie Anna Polony była długie lata mistrzynią zawodu i mentorką młodzieży tyleż surową, co lubianą.

Grupa studentów z II roku Akademii Sztuk Teatralnych (AST) odegrała także dla niej krótki spektakl złożony z piosenek nawiązujących do jej przyzwyczajeń.

Ewa Lipska odczytała krótki "esej" w którym przedstawiła w zabawny sposób swoja bohaterkę jako postać na wskroś krakowską, do tego stopnia, że na jednym ze straganów na Kleparzu sprzedawana jest szynka nazwana jej nazwiskiem.

Dawni i obecni aktorzy Starego Teatru, w którym Anna Polony grała przez większą część swej zawodowej kariery, wzruszająco składali też starszej koleżance hołdy i wyrazy sympatii.
Wszystko uwieńczył zaś bankiet oraz pyszny orzechowy tort.

A my dołączamy się do serdecznych życzeń urodzinowych oraz z okazji jubileuszu i poniżej zamieszczamy garść zdjęć z tego wydarzenia.

źródło: Tomasz Cichocki i materiały prasowe organizatorów

TdP
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl