WSB
Aktualności
Niedziela, 11 września 2016 10:13

„Wymień piec” - debata w poniedziałek w Tarnowie

„Wymień piec: ogrzejesz dom taniej i komfortowo, odetchniesz czystszym powietrzem” – pod tym hasłem odbywa się cykl debat poświęconych dotacjom na wymianę kotłów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Dla mieszkańców Tarnowa i okolic spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 12 września w Centrum Sztuki Mościce. Początek spotkania o godz. 17:00.

Uczestnicy dowiedzą się między innymi jakie pomysły na eliminację źródeł niskiej emisji mają władze Tarnowa, gdzie szukać dofinansowania na przeprowadzenie termomodernizacji domów i jak zmienić sposób ogrzewania budynku, a także jak skuteczniej wykorzystać potencjał odnawialnych źródeł energii.

W trakcie spotkania główny nacisk zostanie położony na niekorzystny wpływ niskiej emisji na stan powietrza, a w konsekwencji także na zdrowie mieszkańców regionu. Nie bez znaczenia jest też aspekt ekonomiczny. Pomimo, że wpływ niskiej emisji bywa trudny do precyzyjnego wyrażenia w kwotach, jest on jednak wyraźny i niezaprzeczalny. Smog oznacza bowiem niszczejące budynki, samochody, większe koszty utrzymania obiektów, podniesienie kosztów produkcji czy zmniejszenie atrakcyjności turystycznej danego obszaru.

Jak wynika z podsumowania realizacji Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego tylko w ubiegłym roku zrealizowano ponad 10 tys. inwestycji z zakresu ograniczania niskiej emisji oraz poprawy jakości powietrza w Małopolsce. Zlikwidowano blisko 4,5 tys. starych kotłów, przeprowadzono termomodernizację blisko 700 budynków, a w ponad 5 tys. obiektów wykorzystano odnawialne źródła. Tarnów inwestując ponad 17 mln zł w poprawę jakości powietrza znalazł się w czołówce małopolskich gmin, które poniosły największe nakłady finansowe na inwestycje ograniczające niską emisją.

Informacje o dotacjach oraz zasadach, na jakich będą udzielane – m.in. te tematy zostaną poruszone przez uczestników poniedziałkowej debaty.

opr.s/

źródło: UMWM

WSB
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Paczka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl