Terma Szaflary
Aktualności
Środa, 4 stycznia 2023 11:56

“Kopciuchom” dziękujemy. W Skawinie wprowadzono zakaz używania starych pieców

Pierwsze dni stycznia to czas wprowadzania w życie postanowień noworocznych. Dla mieszkańców gminy Skawina nowy rok oznacza wejście w życie całkowitego zakazu używania “kopciuchów”
Stare, niespełniające norm piece od 1 stycznia stały się nielegalne, a władze Skawiny zapewniają, że są gotowe do dofinansowania wymiany wszystkich pozostałych w gminie “kopciuchów”.

Po raz pierwszy jakość powietrza w normie
Skawina to sąsiadująca z Krakowem silnie uprzemysłowiona gmina, która od lat walczy z zanieczyszczeniami powietrza. Jeszcze kilka lat temu znajdowała się na szczytach rankingów miejscowości z największym stężeniem smogu. Dzisiaj Skawiny nie znajdziemy w żadnych niechlubnych zestawieniach, a w 2022 roku jakość powietrza w gminie po raz pierwszy w historii pomiarów nie przekroczyła norm. Skalę zmian najlepiej obrazuje tabela:


W 2022 roku przez 33 dni stężenie pyłów PM 10 przekroczyło 50mg/m3, podczas gdy norma mówi, że nie powinno przekraczać 35 dni. Dla porównania, w 2011 roku liczba epizodów smogowych wyniosła 161 dni. Jeszcze w 2017 roku do ciężkiego przekroczenia norm dochodziło przez 19 dni. Przez ostatnie 3 lata jakość powietrza w Skawinie ani razu nie przekroczyła poziomu alarmowego.
- Poprawę widać i przede wszystkim czuć. To duży sukces, lecz podchodzimy do niego z pokorą. Na terenie gminy Skawina wciąż pozostało do wymiany około 700 “kopciuchów”, w których można spalić dosłownie wszystko. Jesteśmy gotowi na dofinansowanie wymiany wszystkich pozostałych starych pieców, a żaden mieszkaniec chcący skorzystać z dotacji nie wyjdzie z Wydziału Ochrony Powietrza z pustymi rękami - zapewnia burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Dofinansowania w gminie Skawina są jednymi z najwyższych w Polsce. Wynoszą nawet 90% kosztów zakupu i montażu nowego pieca. Jest to możliwe dzięki pieniądzom z programów europejskich i rządowych. Dzięki tak dużemu wsparciu, dofinansowano już wymianę prawie 2,5 tysięcy “kopciuchów”. W ślad za dotacjami idzie też profesjonalna obsługa. Ekodoradcy gminy Skawina pomagają uzyskać dofinansowanie i prowadzą mieszkańca przez cały proces pozyskania środków.

Edukować i pomagać, a nie karać
Pojawia się pytanie, co z mieszkańcami, którzy mimo wprowadzonego zakazu, wciąż ogrzewają swój dom “kopciuchem”? Na pewno odwiedzi ich straż miejska w trakcie kontroli domowych kotłowni. Mundurowym będzie towarzyszył ekodoradca gminy Skawina, który wykorzysta ten czas na rozmowę z mieszkańcem. Przypomni o nowych przepisach, przekaże informację o dostępnych dofinansowaniach i pomoże je uzyskać.

Procedura pozyskania dotacji i wymiany pieca trwa kilka miesięcy, dlatego mieszkańcy, którzy w najbliższym czasie złożą wniosek o dofinansowanie i podpiszą z gminą stosowną umowę, nie muszą obawiać się mandatu za ogrzewanie domu nielegalnym już “kopciuchem”.


źródło: Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl