Aktualności
Sobota, 27 lutego 2021 22:00

78 lat temu z kuchni obozu KL Auschwitz zbiegło siedmiu więźniów

27 lutego 1943 r. wieczorem zbiegło z KL Auschwitz 7 więźniów-Polaków, zatrudnionych w Kuchni SS, byli to: Kazimierz Albin (nr 118), Tadeusz Klus (nr 416), Adam Klus (nr 419), Bronisław Staszkiewicz (nr 1225), Franciszek Roman (nr 5770), Włodzimierz Turczyniak (nr 5829) i Roman Lechner (nr 3505).
Budynek Kuchni SS w oryginale nosił nazwę Kameradschaftscheim der Waffen SS KL Auschwitz.

Wiemy, że około godziny 19:00 już po zejściu wartowników z dużego łańcucha strażników pilnującego więźniów obozu w dzień , piątka więźniów tj. bracia Klusowie, Lechner, Staszkiewicz i Turczyniak podjęła ucieczkę. Podczas przerwy zbiegowie zeszli do magazynu w podziemiach, zabrali ze sobą cywilne ubrania, wyciągnęli kratę z okienka i wyszli na zewnątrz. Schodzących do piwnicy zauważył Franciszek Roman, który natychmiast powiadomił o tym Kazimierza Albina. Obaj także dyskretnie przebrali się w cywilne kombinezony, weszli do pustej piwnicy i w ślad za kolegami wyszli przez okienko wcześniej pozbawione krat.

Podobnie jak pierwsza piątka, oni także biegiem dotarli do pustego wówczas posterunku dużego łańcucha straży, przekroczyli drogę Oświęcim – Brzeszcze (dziś to droga nr 933), następnie także przeszli w bród Sołę i przebiegli drogę Oświęcim – Kęty znajdującą się po drugiej stronie rzeki. W czasie przeprawy (ok. 20 minut po rozpoczęciu ucieczki) zawyła syrena alarmowa i po chwili na obu drogach pojawiły się samochody oddziału alarmowego. Zbiegowie zdołali jednak ujść obławie i w ciągu nocy dojść do bezpiecznych schronień.Drewniany budynek obozowej kuchni i kantyny SS, został wzniesiony na przełomie 1941 i 1942 r. przymusową, niewolniczą pracą więźniów Auschwitz. Prace zaczęto na jesieni 1941, a zakończono końcem marca 1942 roku. Budynek stoi 450 metrów w linii prostej od historycznej głównej bramy obozowej „Arbeit macht frei”, dziś to ulica M. Kolbego 2. Dziś budynek jest pod opieką naszej Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Zachował się w zasadzie w pełni oryginalnym stanie ale w bardzo złym stanie technicznym, nigdy nie był poddawany żadnym zabiegom konserwatorskim. Wymaga natychmiastowej konserwacji i renowacji , cały czas staramy się pozyskać środki na jego uratowanie.

Ty także możesz pomóc w jego ratowaniu! To jedyny tak duży budynek w Europie po systemie niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady, to 18 tys metrów sześciennych kubatury w pełni oryginalnego i nierozerwalnie związanego z Holokaustem i martyrologią więźniów obozu KL Auschwitz-Birkenau budynku.

www.auschwitz-podobozy.org
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl