Czwartek, 18 kwietnia | Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
28.11.2019 | Czytano: 75

77. Konkurs Szopek Krakowskich

Zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich.

Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a i ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, które kontynuuje tę tradycję do dziś.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę. Scena Bożego Narodzenia przeniesiona została z Betlejem w scenerię zabytkowych budowli Krakowa. Szopka krakowska to smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się nagromadzeniem zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, fantazyjnie przetworzonych i połączonych.

Celem organizacji konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, której wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Ma on znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego elementu wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Szopki ocenia jury składające się z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w 2014 roku. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na Reprezentatywnej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Muzeum Krakowa zaprzasza 5 grudnia 2019 roku od godz.10.00 pod pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie zgromadzą sie artysci ze swymi dziełami. Po prezentacji i uroczystym pochodzie wokół Rynku Głównego szopki zostaną poddane ocenie jury, które wyłoni te najpiękniejsze w kilku kategoriach. Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi 8 grudnia o godz. 14.00 w Pałacu Krzysztofory, po czym wyruszy korowód do Celestatu (ul. Lubicz 16), gdzie o godzinie 16.00 uroczyste zaświecenie szopki 
w Ogrodzie Strzeleckim ropocznie wernisaż pokonkursowej wystawy.
Jak każe tradycja nagrodzone szopki zostaną pokazane szerokiej publiczności na specjalnej wystawie, a nagrodzone w ubiegłym roku szopki zobaczyć można w galerii poniżej.

77. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa Szopki w Celestacie uzyskała honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.muzeumkrakowa.pl

mat. prasowe Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, fot, A. Janikowski

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl