Aktualności
Środa, 13 lutego 2019 22:40

6 ofert na projekt i budowę obwodnicy Zatora

W środę 13 lutego otwarto oferty złożone ramach postępowania przetargowego na projekt i budowę obwodnicy Zatora, w ciągu drogi krajowej nrumer 28.
Oferty złożyło 6 wykonawców, przy czym różnica pomiędzy ofertą najmniej i najbardziej kosztowną jest duża. Koszt inwestycji zaproponowany przez firmę Mota-Engil Central Europe wynosi ponad 69 mln 670 tys. zł, natomiast IMB-Podbeskidzie wyceniło swoje prace na ponad 103 mln 628 tys. zł. Z kolei połowa wykonawców wyceniła koszty na ponad 70 mln zł (ponad 72 mln, 74 mln i 78 mln). GDDKiA rozpoczyna sprawdzanie ofert.

Zaprojektować i wybudować trzeba drogę o przekroju jednojezdniowym, długości ok. 2,1 km wraz z obiektami inżynierskimi i infrastrukturą towarzyszącą. Dokumentacja projektowa ma być przygotowana dla wszystkich branż wraz z niezbędnymi opracowaniami. Wykonawca będzie musiał także uzyskać pozwolenia i decyzje dla budowy oraz użytkowania obwodnicy, po jej wybudowaniu.

Obwodnica będzie drogą klasy GP czyli "główna przyspieszona" z jedną jezdnią. Oprócz budowy samej obwodnicy w ciągu DK28, przebudowany zostanie także odcinek drogi wojewódzkiej DW781, klasy G. Powstanie 5 obiektów inżynierskich, w tym dwa wiadukty, most i dwa przepusty, skrzyżowania, drogi dojazdowe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska takie jak ekrany akustyczne, zieleń ochronna, przejścia dla zwierzą czy ogrodzenie naprowadzające.

Projekt i budowa mają zostać zrealizowane w terminie nie przekraczającym 3 lat od daty zawarcia umowy.

Obwodnica Zatora w ciągu DK28 realizowana będzie z wykorzystaniem technologii i standardu BIM. Building Information Modeling jest nowoczesną technologią, w której stosuje się trójwymiarowe, cyfrowe modele obiektów, uwzględniające wszystkie niezbędne informacje, do wykorzystania na każdym etapie inwestycji - od projektu przez realizację po odbiór prac.

Oddział GDDKiA w Krakowie pod koniec 2017 r. podjął decyzję o przeprowadzeniu projektu pilotażowego z zastosowaniem BIM.


mat. prasowy GDDKiA
Wici
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl