Kopalnia
Aktualności
Wtorek, 17 października 2017 22:40

12 nowoczesnych autobusów dla mieszkańców gminy Wieliczka

Mieszkańcy Wieliczki wkrótce do pracy czy szkoły pojadą nowymi, komfortowymi, a przede wszystkim ekologicznymi autobusami. Ale to nie wszystko.
W ramach inwestycji wartej ponad 22 mln zł zostanie przebudowany parking przy stacji kolejowej oraz istniejące przystanki autobusowe. Na zrealizowanie tych zadań gmina Wieliczka otrzymała ponad 11,5 mln zł z RPO WM 2014-2020.

Umowę gwarantującą dofinansowanie tych projektów na ręce burmistrza Wieliczki Artura Kozioła przekazał wicemarszałek Wojciech Kozak.

- Wielicka inwestycja to projekt niezwykle ważny z punktu widzenia mieszkańców. Te ponad 11,5 mln zł pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 pozwolą zakupić niskoemisyjne, fabrycznie nowe i komfortowe autobusy, które będą też kolejnym krokiem w kierunku poprawy jakości powietrza w Małopolsce. Przy okazji realizacji tego projektu uda się również zbudować oraz zintegrować infrastrukturę komunikacyjną w gminie, która zdecydowanie poprawi komfort podróżowania mieszkańców oraz turystów, tak licznie odwiedzających Wieliczkę - mówił wicemarszałek Wojciech Kozak.

Mieszkańcy Wieliczki dzięki przekazanej umowie już wkrótce zyskają 12 autobusów, które będą nie tylko wygodne i nowoczesne, ale przede wszystkim ekologiczne. To kolejny krok w stronę ograniczania niskiej emisji w Małopolsce. Nowe pojazdy będą obsługiwać 6 dotychczasowych linii transportu publicznego w gminie. Wśród nich znajdzie się 8 autobusów klasy maxi oraz po 2 klasy midi i mini. Wszystkie autobusy będą spełniać normę emisji spalin Euro 6. Każdy będzie wyposażony m.in.: w klimatyzację, monitoring, porty/ładowarki USB oraz automaty biletowe, w których pasażerowie zapłacą za bilet nie tylko gotówką (monetami), ale także kartą płatniczą.

Drugą część inwestycji stanowi przebudowa parkingu Park&Ride przy ul. E. Dembowskiego i Dworca PKP Wieliczka – Rynek, z którego każdego dnia korzystają setki mieszkańców regionu dojeżdżający każdego dnia do pracy oraz turyści z kraju i zagranicy odwiedzający to solne miasto. Po przebudowie parking będzie bardziej przestronny i pomieści więcej samochodów. Na miejscu powstanie też dwukondygnacyjny budynek, przeznaczony na punkt obsługi podróżnych, pojawią się też tablice informacyjne dla pasażerów. Ponadto zostanie zakupiony stacjonarny automat biletowy, kompatybilny z systemem Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, który zdecydowanie usprawni zakup biletów. Budynek dworca kolejowego oraz jego otoczenie będzie monitorowane. Na parkingu powstaną nowe chodniki dla pieszych, a z myślą o tych, którzy chcieliby dojechać na dworzec na dwóch kółkach zostaną zamontowane stojaki rowerowe.

Zadbano też o zaplecze dla autobusów. Specjalnie dla nich zostanie wybudowany parking i garaż. Na terenie miasta i gminy zostaną też przebudowane istniejące przystanki autobusowe, będą zamontowane 103 nowe wiaty przystankowe, pod którymi będzie można poczekać na autobus i schronić się przed deszczem.

Mieszkańcy ze wszystkich tych udogodnień, które zdecydowanie poprawią komfort ich życia, będą mogli korzystać już wiosną 2019 roku.

opr. s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl