Czwartek, 28 marca | Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
24.03.2017 | Czytano: 9

Tymczasowa uchwała antysmogowa dla Krakowa jest już po konsultacjach społecznych

Zaostrzenie norm dla spalanego w mieście węgla oraz dodatkowe kontrole używanego do ogrzewania paliwa – to tylko niektóre postulaty zgłoszone dotychczas przez mieszkańców Krakowa podczas kończących się dziś konsultacji projektu tymczasowej uchwały antysmogowej dla tego miasta. Przejściowe przepisy miałyby obowiązywać od 1 lipca br. do 31 sierpnia 2019 r. i wprowadzać zakaz używania niskiej jakości węgla do ogrzewania domów i mieszkań.

W trakcie miesięcznych konsultacji społecznych swoje uwagi do projektu uchwały mogli zgłaszać mieszkańcy Krakowa, instytucje, organizacje pozarządowe, jak i władze miasta. Wśród postulowanych zmian znalazły się m.in. te dotyczące zaostrzenia dopuszczalnych norm jakości dla używanego w mieście węgla. Zdaniem zgłaszających ten wniosek, tylko dodatkowo obniżone poziomy siarki i popiołu w węglu, mogą skutecznie wyeliminować palenie węglem złej jakości oraz odpadami węglowymi, takimi jak muły, miały i flotokoncentraty. Dostrzegli też konieczność skuteczniejszego egzekwowania obowiązujących przepisów i przeprowadzania kontroli tego, co jest spalane w piecach.

Przejściowa uchwała antysmogowa dla Krakowa to odpowiedź na projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych, który nie daje gwarancji znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie.

- Niestety te przepisy nadal dopuszczają stosowanie miałów węglowych i niskiej jakości węgla, czyli paliw, które powodują największą emisję pyłów zawieszonych. Musieliśmy więc sami podjąć zdecydowane kroki. Teraz projekt tymczasowej uchwały antysmogowej dla Krakowa wraz z uwagami, jakie zostały zgłoszone w trakcie konsultacji społecznych trafi pod obrady zarządu, a następnie, na kwietniowej sesji sejmiku województwa zajmą się nim małopolscy radni. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowe przepisy będą obowiązywać do końca sierpnia 2019 roku, czyli do momentu wejścia w życie uchwały całkowicie zakazującej palenia węglem i drewnem w piecach w Krakowie - mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Projekt tymczasowej uchwały antysmogowej dla Krakowa wprowadza zakaz stosowania w piecach paliw niskiej jakości, które uwalniają do atmosfery najwięcej toksycznych związków i pyłów. Oznacza to, że od przyszłej zimy do ogrzewania domu nie będzie można używać:

* paliw, w których udział masowy węgla kamiennego lub węgla brunatnego o uziarnieniu 0-5 mm wynosi powyżej 5%,

* paliw zawierających węgiel kamienny lub węgiel brunatny spełniających w stanie roboczym co najmniej jeden z następujących parametrów:
wartość opałowa poniżej 26 MJ/kg,
zawartość popiołu powyżej 10%,
zawartość siarki powyżej 0,8%,

* paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.

Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął dwie uchwały antysmogowe. Przepisy dla Krakowa zostały uchwalone w styczniu 2016 r. i wprowadzają całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w kotłach, kominkach i piecach od 1 września 2019 r.

Druga uchwała, dotycząca pozostałego obszaru Małopolski, została uchwalona 23 stycznia br. Wprowadza zakaz stosowania niskiej jakości paliw stałych już od 1 lipca br. oraz zobowiązuje mieszkańców do wymiany kotłów na te spełniające najwyższe unijne normy (tzw. wymagania ekoprojektu). Najgorsze piece (tzw. kopciuchy) mają zniknąć z Małopolski do 2023 r., a właściciele kotłów 3 i 4 klasy muszą je wymienić do 2026 r.
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl