– Wiemy, jak ważne jest kultywowanie tradycji i zachowanie jej dla przyszłych pokoleń – mówi starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Dlatego co roku przekazujemy sporą kwotę na funkcjonowanie szkółek ginących zawodów. Kultywowanie tradycji i folkloru jest też znakomitą formą promocji powiatu. Dziękuję wszystkim instruktorom za wysiłek wkładany w prace z dziećmi i młodzieżą. Sądecczyzna jest bogata w twórców ludowych i zespoły folklorystyczne – chyba nigdzie w Polsce nie ma ich tak wielu. To nas pozytywnie wyróżnia na tle innych powiatów i jest magnesem przyciągającym tutaj turystów.
Szkółki prowadzone są pod nadzorem Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury od 2000 r. Zajęcia odbywają się na zasadzie mistrz i uczeń, rozlokowane są w 24 miejscowościach na terenie całego powiatu i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Głównym zadaniem szkółek jest pielęgnacja i podtrzymywanie bogatej tradycji wśród młodego pokolenia w różnych dziedzinach sztuki.
- Przychylność włodarzy powiatu dla tej inicjatywy jest bardzo duża, czego efektem jest rozrastająca się z roku na rok ilość prowadzonych zajęć – mówi Krzysztof Szewczyk, dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu. - Cieszy mnie, że dzieci i młodzież nie odcinają się od swoich korzeni.
W tym roku szkolnym, w przedsięwzięcie zaangażowanych jest 32 instruktorów, którzy prowadzą 55 szkółek. Są wśród nich szkółki: muzykowania ludowego, tańca ludowego, haftu, bibułkarstwa, ceramiki, rysunku na szkle, plastyczna, malarstwa, rzeźby czy ikonopisarstwa.
Umowy na prowadzenie zajęć wręczali dziś instruktorom starosta nowosądecki Marek Pławiak i dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Artur Rola.
olsz zdj. Maria Olszowska
13.09.2017 | Czytano: 163
Szkółki zawodów nie zginą (zdjęcia)
NOWY SĄCZ. 32 instruktorów prowadzących zajęcia w szkółkach ginących zawodów odebrało dziś umowy na realizację zadań w 2017 r. Wręczał jest starosta Marek Pławiak. Corocznie, w zajęciach muzykowania i tańca ludowego, rzeźby, pisania ikon czy garncarstwa uczestniczy kilkaset osób.
Źródło Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
Komentarze
Reklama