Dwa lata temu pojawił się pierwszy wniosek o nazwę dla nowego mostu, ronda i ulicy. Burmistrz Marek Fryźlewicz zaproponował wtedy, by rondo nosiło imię Bitwy Warszawskiej 1920, most - Marszałka Józefa Piłsudskiego, a ulica prowadząca do skrzyżowania z Waksmundzką - Bałęzowe. Radni odrzucili propozycję, a w ub. roku kilku członków Rady zaproponowało, by most nazwać imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich.
Teraz pojawił się kolejny koncept, by nowe rondo upamiętniało Rotmistrza Witolda Pileckiego.
O oddanie należnej czci Rotmistrzowi walczy od lat Fundacja Paradis Judaeorum. Jej prezes, Michał Tyrpa komentując swoją niedawną wizytę w Nowym Targu pisze "władze tego miasta przychylnie (nie szkodzi, że dopiero po kilku latach) ustosunkowały się do sugestii Fundacji Paradis Judaeorum i wszystko wskazuje, że niebawem imię Witolda Pileckiego otrzyma jedno z nowotarskich rond. Pamięć o jednej z największych postaci polskiej historii zakorzenia się i na Podhalu".
Z apelem o ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem - zwrócili się już w 2009 roku byli więźniowie w KL Auschwitz. Przypomnieli, że Rotmistrz Witold Pilecki pozwolił się zaaresztować hitlerowcom, by dostać się do Auschwitz i tam zorganizować ruch oporu, a także przekazać raport światowej opinii publicznej o zbrodniach tam dokonywanych. Sygnatariuszami apelu byli - Jerzy Bielecki, który zasłynął brawurową ucieczką z obozu Auschwitz, Zbigniew Blok, Kazimierz Piechowski, Józef Stós, Władysław Szepelak, Edmund Szewczyk i Kazimierz Zając.
W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego.
Od stycznia 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum prowadzi akcję społeczną "Przypomnijmy o Rotmistrzu". Podejmowanych jest wiele inicjatyw, nie tylko związanych z nadawaniem imienia Rotmistrza ulicom i placom, ale i np. produkcji filmu. Szczegóły na stronie Przypomnijmy o Rotmistrzu.
s/
Reklama