Zobacz więcej
Marta Mordarska dodaje, że inauguracja spotkań w Starym Sączu nie jest przypadkowa. Powiat Nowosądecki jest bowiem najbardziej aktywnym powiatem pod względem wspierania działań na rzecz niepełnosprawnych. Starosądeckie Błonia są poza tym miejscem symbolicznym. To tutaj w czerwcu 1999 r. kanonizował św. Kingę papież Jan Paweł II, któremu sprawy osób niepełnosprawnych były szczególnie bliskie.
- Odzew na inicjatywę organizacji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest ogromny - zapewnia Marta Mordarska. - Aż 20 z 22 małopolskich powiatów zadeklarowało zorganizowanie podobnych spotkań, a jest bardzo prawdopodobne, że dołączą do nich dwa pozostałe powiaty.
Zmianę w podejściu do osób niepełnosprawnych dostrzega też ks. Marcin Kokoszka. Podkreśla, że do pomocy w prowadzeniu imprezy na Błoniach chętnie włączyła się młodzież ze Starego Sącza i Barcic, a także wolontariusze z nowosądeckiego Stowarzyszenia Sursu Corda.
- Chcemy pokazać naszą solidarność z niepełnosprawnymi w tym niezwykłym miejscu - dodaje ks. Marcin Kokoszka. - Chcemy podzielić się modelem współpracy, który mogą naśladować organizacje pracujące z osobami niepełnosprawnymi w całej Małopolsce.
Wydarzenia na Błoniach rozpoczną się mszą św. o godz. 10. Do godz. 17 w programie są m.in. zawody sportowe, wystawa prac plastycznych uczestników warsztatów terapii zajęciowej oraz konferencja poświęcona tematyce rodzinnej w kontekście niepełnosprawności. Podczas imprezy będzie też możliwość skorzystania z konsultacji specjalistów.
Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują biskup diecezji tarnowskiej ks. Andrzej Jeż, starosta nowosądecki Marek Pławiak, senator Stanisław Kogut, dyrektor Oddziału PFRON w Krakowie Marta Mordarska i dyrektor Diecejzalnego Centrum Pielgrzymowania ks. Marcin Kokoszka.
szel/ zdj. Paweł Szeliga