Piątek, 26 kwietnia | Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
27.05.2017 | Czytano: 11

Niezwykła lekcja fizyki. Rekordowy finał „Eksperymentu Łańcuchowego” (zdjęcia)

W Krakowie przeprowadzono dość nietypowy eksperyment. 126 urządzeń działających z wykorzystaniem różnych praw i zjawisk fizycznych udało się połączyć w łańcuch i uruchomić w celu przetransportowanie metalowej kulki. To była bardzo widowiskowa lekcja fizyki.



Wielki Finał ”Eksperymentu Łańcuchowego” odbył się w sobotę, na III Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego przy budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Przekładnie, równie pochyłe, windy, tłoki, magnesy, mikroprocesory – trudno zliczyć wszystkie sposoby i zjawiska fizyczne wykorzystane do poruszenia metalowej kulki.

- Uczestnicy jubileuszowej edycji „Eksperymentu Łańcuchowego” wykazali się niezwykłą kreatywnością przy konstruowaniu urządzeń, ale największy podziw jury wzbudziła wiedza i pasja, z jaką wyjaśniali zastosowane prawa fizyki – mówi Daniel Dziob, koordynator projektu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. - Była to wyjątkowa lekcja, mówiąca o tym, że fizyka towarzyszy nam na co dzień i jest naprawdę ciekawa – dodaje Dziob.

W związku z rekordową liczbą drużyn organizatorzy zdecydowali się przyznać aż 17 wyróżnień i 16 nagród głównych w pięciu kategoriach. W kategorii „Szkoły podstawowe i przedszkola” najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Bytomia, którzy zbudowali maszynę „Wszystkie śmieci ze szkolnej piwnicy”, Szkoły Podstawowej nr 2 z Rabki-Zdrój (urządzenie „Góralska siła”) oraz Prywatnego Przedszkola „Dorotka” z Oddziałami Integracyjnymi z Krakowa (RoFiMax). W kategorii „Szkoły średnie i studenci” nagrodzono Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie („MIG v.1”), Liceum Ogólnokształcące w Środzie Wielkopolskiej („Plac budowy”) oraz studentów krakowskiej AGH („Elelektroroller 3.1”). Najliczniejszą grupę stanowili gimnazjaliści, wśród których największą kreatywnością wykazali się uczniowie Zespołu Szkół Filomata z Gliwic („Krótka historia kulki”), Zespołu Szkół nr 1 w Wiśle („Generator efektu kulki”), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy („H2O”) oraz drużyna mieszana „Naukowy zawrót głowy” ze Stalowej Woli („Fizyka w świecie klocków lego”). W kategorii „rodzinnej” jury zachwyciło urządzenie „Farma Wiatrowa” wykonane przez drużynę z Raciborza, „Starwars kulka mocy” rodziny z Mysłowic oraz „Z widokiem na Kraków” rodziny z Rosji, mieszkającej obecnie w Krakowie. Nagrodę publiczności otrzymały: Szkoła Podstawowa nr 43 w Krakowie („Park Rozrywki”) Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu („ForSzpan”) oraz Gimnazjum w Libuszy („Park Rozrywki”).

Konkurs organizowany jest przez Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie. Patronat honorowy nad V edycją „Eksperymentu Łańcuchowego” objęli: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow. Sponsorem strategicznym V edycji jest PKO Bank Polski.

opr.s/
Źródło mat. prasowy

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl