Piątek, 29 marca | Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
11.09.2014 | Czytano: 34

Kluczowe inwestycje dla regionu - spotkanie samorządowców

KRAKÓW. Marszałek Marek Sowa i Jacek Krupa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, zaprezentowali przedstawicielom jednostek samorządu z całej Małopolski wstępne stanowisko ZWM dotyczącego zakresu i treści dokumentu, o nazwie Kontrakt Terytorialny dla Województwa Małopolskiego. To umowa, która zostanie zawarta pomiędzy rządem a samorządem województwa w sprawie kluczowych inwestycji.

Marszałek w czasie prezentacji stanowiska dotyczącego Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Małopolskiego podkreślał, że jest spora szansa na realizację zapisanych tam projektów.

– Klimat do rozmów, szczególnie w kwestii inwestycji w infrastrukturę drogową, jest w mojej ocenie dobry. Podobnie powinno być z projektami kolejowymi – sądzę, że większość z zaproponowanych przez nas priorytetów, uzyska poparcie – mówił marszałek Sowa.

Przypomnijmy, Zarząd Województwa Małopolskiego 26 sierpnia br. przyjął projekt stanowiska dotyczącego zakresu i treści Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Małopolskiego. Dokument ten został przedstawiony przez Zarząd Województwa do zaopiniowania przez jednostki samorządu terytorialnego podczas środowej konferencji.

Kontrakt terytorialny będzie umową zawieraną pomiędzy rządem, a samorządem województwa, której przedmiotem będą wspólnie uzgodnione cele rozwoju dotyczące danego terytorium, zasady realizacji interwencji, konkretne przedsięwzięcia priorytetowe, które mają istotne znaczenie dla rozwoju określonego regionu.

Co ważne, ustalenia poczynione w toku negocjacji kontraktu terytorialnego, w odniesieniu do części współfinansowanej ze środków UE, znajdą swoje odzwierciedlenie w zapisach poszczególnych programów operacyjnych zarówno krajowych, jak i regionalnych, wykorzystywanych jako źródła finansowania uzgodnień kontraktowych. Niezależnie jednak od środków UE, jednym z głównych celów kontraktu jest włączenie w proces finansowania polityki rozwoju również środków dostępnych na poziomie krajowym, (innych niż te przeznaczone na współfinansowanie krajowe, będących uzupełnieniem środków UE). Dlatego też kontrakt terytorialny obejmie również te środki krajowe, których wydatkowanie jest zależne od decyzji poszczególnych resortów lub instytucji im podległych.
Źródło UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl